Wierzba dla Patronki Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie

Maria Konopnicka Patronką Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie jest od 1988 roku. Placówka ma za sobą obchody 85. rocznicy funkcjonowania, 30-lecia nadania imienia  i wręczenia sztandaru. Przed Szkołą kolejne wydarzenia, przedsięwzięcia na miarę jej znaczenia w mieście, dorobku i wkładu intelektualnego, nie tylko w regionie. W 110. rocznicę śmierci Patronki, pochowanej na cmentarzu miejskim w Kaliszu, zrodziła się inicjatywa upamiętnienia tej daty. Najlepiej nawiązującego do motywów twórczości wielkiej Poetki. W ocenie Jej wielbicieli na pewno takim symbolem jest wierzba, ulubione drzewo, natchnienie niejednego wiersza Marii Konopnickiej. Przykład jednego z wielu utworów nie pozostawia wątpliwości o gatunku ukochanego drzewa.

Poszła matuś do roboty,
Poszła na pole,
Zostawiła suchej wierzbie
Swoje pacholę.
A ty stara, sucha wierzbo,
Pilnuj mi chłopca!

Poprzez kompozycje przyrodnicze Poetka wprowadza nas w swojskie krajobrazy, słowami wprawia w przyjazny nastrój, rodzinne klimaty. Taką aurę tworzą m.in. drzewa. Łatwo wyodrębnić w poezji Konopnickiej motyw, na który składają się brzozy, wierzby i lipy, związane z polskimi pejzażami. Wiemy z przekazów, że w letnie popołudnia siadywała w wiklinowym fotelu, w cieniu rozłożystej lipy.

Rolę wierzby, symbolizującej znaczenie i wartość rodzinnego domu, potwierdza bohaterka w baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Wierzba jest w naszym kraju drzewem pospolitym, reprezentuje rodzinę 350 gatunków występujących na półkuli północnej. Z racji bliskiego związku z wodą, od zawsze wiązano ją z cyklem umierania i odradzania. Wiemy, że to żywioł zarówno niszczycielski, jak oczyszczający.

W 110. rocznicę Jej śmierci, z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół SP2 oraz wsparciu Dyrekcji Szkoły dnia 8 października 2020 roku zorganizowano uroczystość posadzenia symbolicznego drzewka. Sadzonkę oraz pamiątkową tabliczkę z nazwą – „Wierzba Konopnickiej”, ufundowało Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół Szkoły. Przedstawiciele Stowarzyszenia w asyście Dyrektor Szkoły – Pani Aleksandry Zielińskiej-Duda, współpracowników i niewielkiego grona uczniów, wspólnie posadzili 1,5 roczne drzewko z gatunku wierzba iwa.

autor tekstu: Józef Popiel