Wszystko zaczyna się od marzeń!

W Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza we Wszedniu w ramach XII konkursu grantowego Funduszu Naturalnej Energii oraz dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Szkoły KUBUSIOWI PRZYJACIELE we Wszedniu realizowany jest pięciomiesięczny projekt ekologiczny „Halo, tu mówią dzieci! – utworzenie przyszkolnego ogrodu tlenowego”. Na ten cel zostanie przeznaczona dotacja w wysokości 10000 złotych.

Pomysł na projekt powstał, aby w zniszczonym działalnością człowieka środowisku (nasza szkoła znajduje się w pobliżu nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych) zwrócić się o pomoc do samej Natury i wykorzystać najdoskonalsze narzędzia, które ona stworzyła: rośliny oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń i produkujące tlen.

Projekt pozwoli urzeczywistnić nasze marzenia o pięknym zielonym miejscu, w którym uczniowie mogliby spędzać czas wolny, a nauczyciele prowadzić lekcje plenerowe. Ponieważ nasze dzieci większą część dnia spędzają w szkole, bardzo zależy nam, aby powietrze tam było tak czyste, jak tylko się da. Rodzice oraz mieszkańcy będą się mogli spotykać przy wielu uroczystościach organizowanych przez szkołę, ale również każdego dnia czekając na swoje dzieci. Liczymy też na to, że projekt ten będzie długofalowy, realizowany poprzez zabawę, wspólne działania i warsztaty. Będzie uświadomieniem koniecznych zmian klimatycznych w naszym lokalnym i nie tylko środowisku. Dodatkowo wpłynie na integrację, poprzez wspólne zaangażowanie się w prace przy powstaniu ogródka – klasy. Będziemy mogli uświadomić dzieciom, że same mogą kreować najbliższe otoczenie sadząc kwiaty, krzewy i drzewa.

21 marca 2022 roku prawdziwa wiosna gościła nie tylko na dworze, ale również w murach naszej szkoły. Jednocześnie Pierwszy Dzień Wiosny rozpoczął realizację naszego pierwszego wymarzonego projektu ekologicznego. Dzieci zakasały rękawy i ochoczo ruszyły do pracy: porządkowały boisko, zaniedbany plac, zbierały śmieci, wieszały własnoręcznie wykonane przez siebie ozdoby. Tym samym zapoczątkowały szereg prac związanych z wykonaniem ścieżki ekologicznej w otoczeniu szkoły, gdzie ma powstać ich wyśniony ogród tlenowy. Udało się też już rozpocząć prace ziemne. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie i niebawem przystąpimy do sadzenia roślin.

Już nie możemy się doczekać kiedy pochwalimy się pierwszymi zdjęciami z realizacji‼

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia.

tekst i zdjęcia: I.Kosińska